• martakarlak

ULICA CZEREŚNIOWA - cała seria. zima. wiosna. lato. jesień. noc.

autor: Berner Rotraut Susanne


wydawnictwo: Dwie Siostry

kategoria: książki dla dzieci

rok wydania: 2016

liczba stron: 14

strony: kartonowe

format: ogromny! 34x26cm

cena: 21-37 zł


Nasza przygoda z Ulicą Czereśniową rozpoczęła się wczesną wiosną 2019r, wówczas, gdy moje dziecko miało ok. 1,5 roku. Serię uzupełniałam o kolejne części zgodnie z następującymi porami roku.


UWAGA! Jest to książka wymagająca! A dlaczego? (słyszę w głowie głos mojej aktualnie prawie trzylatki 😅) Wyobraźcie sobie książkę bez tekstu! Tak, tak! Nie znajdziecie więc w tej recenzji żadnego cytatu.


Uważam, że jest to najlepsza seria książek dla dzieci, która aktywizuje zarówno dziecko, jak i rodzica. Tutaj nie wystarczy tylko być obok i czytać. Tutaj trzeba działać! Zastanawiać się, wędrować z różnymi bohaterami po kartach książki, nadawać im głos, czytać im w myślach, wczuwać w ich emocje. To trudne? A pewnie, że prosto nie jest! Szczególnie na początku. Ale wierzcie mi - warto podjąć ten trudu, bo nagroda z takiego OPOWIADANIA DZIECKU i wchodzenia z nim w interakcję jest przeogromna! Już nie wspominając, o tym, że jest to po prostu bardzo przyjemne, gdy widzisz własne dziecko siedzące obok ciebie i zdajesz sobie sprawę z tego, że ono słucha Twojej opowieści, tego, co do niego mówisz, co wymyślasz. Co wspólnie aktualnie tworzycie. Dziecko przygląda się ilustracjom, wyszukuje bohaterów, zastanawia się nad różnymi zdarzeniami zaczyna wskazywać paluszkiem, zadawać pytania, dopytywać - to jest bardzo znaczący proces dla ROZWOJU MÓZGU DZIECKA.


Niekiedy sposób zadawania pytań jest dużo ważniejszy niż sama odpowiedź.


To, ile można się z tych książek nauczyć to niewyobrażalna ilość dobroci. Wystarczy chcieć. A że żadne wspaniałości nie przychodzą w życiu bez wysiłku, to należy podjąć ten trud i sprostać wyzwaniu 😄


Jest to pozycja dla kreatywnych i aktywnych rodziców. Nic nie jest tutaj podane na tacy. To jest właśnie aktywne czytanie: bliskość, wspólny czas, opowiadanie, wymyślanie, wskazywanie, szukanie, pobudzanie ciekawości i wyobraźni, ćwiczenie spostrzegawczości, a przede wszystkim WSPIERANIE MOWY dziecka!

Ta seria zajmuje na długi czas. Każda z pór roku, to tak naprawdę parę godzin siedzenia i opowiadania. Możemy tu odnaleźć wielu bohaterów, którzy występują w każdej części, a ich przygody nie są dzieciom obojętne. Istotne są również zmiany w każdej porze roku, którym można się przypatrywać i rozmawiać wokół nich.


To najlepsza seria z tego typu książek na rynku. Fajne, szczegółowe, dopracowane ilustracje, które są miłe dla oka. Wszystko jest tu przemyślane i ma swój cel. Nie ma tu przypadków. Wystarczy prześledzić losy i historię poszczególnych bohaterów, czasami trzeba dobrze się przyjrzeć i przerzucić stronę. Znajduje się tu mnóstwo detali, które niekiedy nas zaskoczą. Tak naprawdę za każdym razem, gdy otwiera się te książki, można znaleźć w nich coś nowego.


Pierwsza część to ZIMA. My zaczęłyśmy od wiosny... więc gdy była zima cofnęłyśmy się trochę w czasie :P A! Omal bym zapomniała! Jest to chyba jedyna książka, której taki duży format mi odpowiada i jakimś cudem udaje mi się ją trzymać :P Jest to bez wątpienia seria, którą zamierzam opowiadać własnym wnukom 😄 oby tylko zechcieli mnie słuchać 🤭😅


Wszystkiego zaczytanego!

Marta

@skrzacia_mama

436 wyświetlenia5 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie